sreda, 12. december 2012

Tople hrustljave vege palčke

Priprava in fotografije: Urška K.
 


Super zdrav prigrizek za trenutke, ko si zaželimo nekaj hitro pripravljenega, hrustljavega in slanega.

Sestavine:

1 velik korenček
2 stebla zelene

Za omako:
pol pesti namočenih in olupljenih mandeljnov (ali drugih oreščkov)
košček svežega ingverja
pol stroka česna (ali cel, če nam je všeč okus)7
ščep soli
3 jedilne žlice naravnega sojinega jogurta
1 jedilna žlica limone
1 žlička sezamovega ali katerega drugega deviškega in hladno stisnjenega olja.

Priprava:

Zelenjavo narežemo na dolge palčke in jo na hitro (cca 2 min) popečemo v ogretem pekaču za pripravo toplih sendvičev.

Mandeljne, ingver in česen na drobno seskljamo in zmešamo preostale sestavine v manjši posodici.

To je to, topel, zdrav in hrustljav prigrizek za dolge zimske popoldneve. ;)

sreda, 3. oktober 2012

Sadni kolač s "čokoladnim" pivom

Priprava in fotografije: Urška K.


Tale preprost in funky recept sem odkrila po naključju od slavnega kuharja in "pâtissierja", Erica Lanlarda. Recept je tako zelo enostaven, okus pa tako zelo dober, da ga je treba deliti. :) Nekaj malenkosti je sicer spremenjenih, a rezultat je kljub temu - njami. :)

Sestavine: 
250 g suhega sadja
250 ml temnega piva
100 g moke
sladkor
lahko po želji vanilijev ekstrakt ali sladkor burbonske vanilije
začimbe - kardamom, ingver, cimet
4 žlice rožičevega prahu
1/2 temne čokolade
2 jajci
4 žlice marmelade (na primer jagodna ali marelična sta super)

Priprava:
Suho sadje stresemo v lonec in dolijemo 250 ml temnega piva; preostanek gre kuharju za boljše delo. :) Malce pokuhamo in stresemo še nasekljano čokolado.

Pečico prižgemo na 140°C.

V drugi posodi zmešamo moko, sladkor, začimbe in počasi dolivamo pokuhano zmes, tako da nastane testo; ko se malo ohladi, ubijemo še jajci in dobro premešamo.

Manjši pekač obložimo s peki papirjem in vanj vlijemo maso testa in jo razporedimo enakomerno po površini. Pečemo 1 uro 15 minut na 140°C. Po pretečenem času hladimo še približno 10 minut.

Pečen kolač preobrnemo na krožnik, marmelado pa do vročega pokuhamo v skodelici. Z vročo marmelado premažemo celoten kolač in ga nato za nekaj časa postavimo v hladilnik.

Opomba: nihče ne bo uganil, kaj je glavna sestavina kolača. :)

petek, 28. september 2012

Eksotične žemljice

Priprava in fotografije: Urška K.



Če imate radi arabske začimbe, kot je kurkuma, curry, šumak, črni sezam .... potem je recept za te žemljice kot nalašč za vas.

Sestavine (za 9 žemljic)

500 g polnozrnate moke
skodelica tople vode
4 žlice olja
2 ščepca črnega sezama
2 ščepca šumaka
2 ščepca kurkume
2 ščepca curry-a
2 ščepca origana
2 žlici lanenih semen
Kvas
Ššepec soli

Kurkuma in črni sezam spodbujata toploto v telesu, zato sta zelo primerna za malo hladnejše dni.

Priprava

Pečico prižgemo na 180°C.

Vse skupaj v večji skledi dobro premešamo, pregnetemo in oblikujemo v kepo iz testa. Iz testa oblikujemo devet kepic, ki jih položimo na peki papir. Z žlico lahko po vrhu napravimo polkrožne dekoracije, da nastanejo vesele žemlje. :)

Pečemo približno 15 minut na 180°C. Pustimo, da se ohladijo na sobni temepraturi in nato zapremo v posodico za kruh.

četrtek, 2. avgust 2012

Zelenjavna ponvica

Priprava in fotografije: Urška K.


Zelo lahka in okusna poletna jed, ki je pripravljena v manj kot petnajstih minutah.

Sestavine
Vsa zelenjava z vrta :) ~ če vrta nimate, potem vsa sezonska zelenjava
Sveža zelišča (origano, bazilika, timijan, peteršilj, zelena)
Maščoba (kokosovo olje ali maslo)
Sol in poper
Bučno olje (za na koncu)

Priprava
Zelenjavo narežemo in pečemo v ponvici približno 5-10 minut. Tršo zelenjavo, kot je na primer brokoli, lahko predhodno na hitro pokuhamo (ni pa nujno, ker se v ponvici tudi zmehča). Začnemo s tršo zelenjavo in postopoma dodajamo vse mehkejšo, ki za zmehčanje potrebuje manj časa. Zelišča dodamo na koncu, da ne izgubijo preveč arome. Solimo in popramo po želji. Na koncu dodamo nekaj kapljic bučnega olja ali košček stopljenega masla, da pridobi zelenjava malo maslenega priokusa.
Po želji lahko dodamo tudi na hitro popražena semena ali oreščke.

torek, 31. julij 2012

Pirini rogljički z marmelado

Priprava in fotografije: Urška K.


Testo se napravi podobno kot za kruh. Odlično se podajo k zajtrku z belo kavo. :) Količine zadostujejo za približno 15 rogljičkov.

Sestavine
2 skodelici bio pirine moke
1 dcl mlačne vode ali mlačnega ovsenega mleka
1 jedilna žlica pecilnega praška
1 domače ali bio jajce
ščepec soli
2 ščepca fruktoze ali dve žlici stopljenega medu
2 žlici maščobe (maslo, kokosovo olje …)
Domača ali bio marmelada (ali drug poljuben nadev, kot na primer čokolada, orehova zmes …)

Priprava
Pečico segrejemo na 180°C. Moko zmešamo s pecilnim praškom in vanjo napravimo jamico, v kateri ubijemo in ražvrkljamo jajce. Postopoma dodajamo vse sestavine, dokler ne nastane ravno pravšnje testo – ne sme pokati in ne sme se pacati. Povaljamo ga v tanko ovalno obliko. Če želimo tanjše rogljičke, ga čisto na tanko zvaljamo, če pa želimo bolj puhaste in debelejše ga zvalamo na “normalno” tanko (meni osebno so tako ljubši). Po sredini testa napravimo vodoraven rez z nožem ter na zgornji polovici z nožem oblikujemo cikcak vzorec, tako da dobimo trikotnike. Enako storimo spodaj. Na koncu bi morali dobiti na spodnji in zgornji polovici testa cca 15 trikotnikov. Z odvečnim testom, ki smo ga dobili z rezanjem trikotnikov, oblikujemo v dodatne rogljičke. V sredino vsakega trikotnika damo pol žličke marmelade. Spodnja dva konca zavijemo navznoter (tako da zajamemo marmelado, da ne kaplja ven) in previdno povalamo navzgor, tako da dobimo tipično obliko rogljička.

Narejene rogljičke položimo v pekač s peki papirjem in pečemo na vročini 180°C približno 30 min oz. dokler niso zlato zapečeni.

ponedeljek, 30. julij 2012

Pirin kruh s črnim sezamom

Priprava in fotografije: Urška K.


Na kratko o črnem sezamu
Črni sezam ima bogato hranilno vrednost; njegova največji adut je obilje kalcija – tako se je že v tradicionalni kitajski in indijski medicini uporabljal kot zdravilo za krhke kosti; poleg kalcija je bogat z beljakovinami, maščobami, balastnimi snovmi, natrijem, fosforjem, železom, cinkom … Koristen je torej pri izgradnji kosti in tvorbi hrustanca, krepi kožo, nohte, lase in tkiva. Še posebej je priporočljiv v jeseni in pozimi, saj energizira jetra in ledvice. No, ker sem ga ravno pred kratkim kupila, sem ga želela poizkusiti že kar sedaj, poleti, in odločitev je bila na pravem mestu – kruhek je bil odličen! :)
Kaj pravi o črnem sezamu ajurveda, si lahko preberete na forumu Pesem duše.

Sestavine
2 skodelici pirine moke
1 jajce
s skodelica mlačnega pirinega mleka (ali vode)
ščepec soli
ščepec sladkorja
2 jedilne žlice črnega sezama (ali drugih začimb po želji)
2 jedilni žlici olja
1 jedilna žlica pecilnega praška

Priprava
Pečico prižgemo na cca 180°C. Moko zmešamo s soljo, sladkorjem in pecilnim praškom. V sredini moke napravimo jamico in vanjo ubijemo in razvžrkljamo jajce. Iz preostalih sestavin vmesimo testo in ga oblikujemo v končno obliko. Pekač obložimo s peki papirjem in nanj položimo testo. Na 180°C pečemo 30 – 45 min oz. dokler se kruhek zlato ne zapeče.

nedelja, 27. maj 2012

Zdrava jagodna marmelada

Priprava in fotografije: Urška K.



Opomba: marmelada je pasirana, džem pa vsebuje koščke sadja.

Obožujem jagode in pripravke iz jagod, no, vse sadno je zame slastno! Džeme in marmelade uporabljam pri večini sladic, zatorej te okusne ozimnice pri nas ni nikoli preveč -  Žlica marmelade lahko okusno popestri smoothie, zajtrk ali presno tortico, lahko celo priročno nadomesti sladkor.
In ker smo ravno sredi sezone jagod, objavljam recept za zelo okusen in zdrav jagodni džem, ki bo obogatil jedilnik v mrzlih dneh. Kajti ni lepšega kot sredi zime odpreti kozarček, iz katerega zadiši po rdečih jagodah in te omamen vonj popelje v čas pozne pomladi …. ;)

Sestavine za cca 8 kozarčkov po 2 dl
3 kg svežih jagod (kupite pri kmetu, v okolici, vzgojite doma …)
250 g fruktoze (ali drugega sladkorja, ki ni bel)
6 žlic limoninega soka (organsko pridelana limona)
8 – 9 steklenih kozarčkov po cca 2 dl (boljše kateri viška kot premalo)
Priporočljio: papirnate brisače, predpasnik in palični mešalnik

Priprava
Čiste kozarčke odpremo in položimo na pladenj (pokrovčkov ni treba). Pladenj damo v pečico ter segrejemo na 50°C.
Jagode očistimo zelenja, speremo pod vodo in narežemo na koščke. V večji lonec vsujemo sladkor, vlijemo limonin sok in vanj stresemo narezane jagode. Premešamo in pustimo nekaj minut, da se sladkor raztopi. Kuhamo približno 10 – 15 min in med kuhanjem redno mešamo. Jagode se v določeni meri že same začnejo pretvarjati v kašo, preostale pa pretlačimo s paličnim mešalnikom, tako da nastane groba kaša, oz. če so jagode že zelo zrele, jih lahko stlačimo kar s tlačilko za pire krompir. Meni je ljubše, da ni sama kašica, temveč da ostanejo v njej celi koščki jagod. Kakor komu odgovarja. Ko začne nastajati pena po vrhu, jo z žlico sproti odstranjujmo (baje da pena tudi povzroča kvarjenje) – pena je zelo okusna in bi jo bilo škoda vreči proč. Dajamo jo lahko posebej v kakšno skledico (lahko jo uporabimo za sladico), no, ali pa kar v usta … :) Lansko leto sem pripravila marmelado, katere nisem do konca zavrela, saj sem želela ohraniti vitamine. Malo me je skrbelo, da se marmelada ne bi pokvarila, pa so se vsi lončki obnesli. Tudi letos sem napravila enako, pa bomo videli, kako se bo obnesla letos. Poleg tega da je takšna marmelada bolj zdrava, je tudi okus bolj ohranjen in poln, v primerjavi z okusom marmelade, ki se dlje časa kuha.
Kašo še vročo napolnimo v tople kozarce, čim bolj do vrha. Zelo pomembno je, da sta pokrovček in kozarec suha. Še posebej pazljivo obrišemo do suhega zunanji in zgornji rob kozarca ter notranji rob pokrovčka. Namreč vlaga v tem delu lahko povzroči, da se marmelada pokvari. Zelo priročne pri tem opravilu so papirnate brisače, ki jih lahko po uporabi vržemo stran; sadje namreč vsebuje močna barvila, ki povzročajo težko odstranljive madeže, če umažemo krpe ali se umažemo po oblačilih (se pravi, tudi predpasnik je dobrodošel).

Napolnjene kozarčke postavimo skupaj in jih pokrijemo s servieto. Tako naj se počasi hladijo; mirno jih lahko pustimo kakšen dan. Ko so popolnoma hladni, jih pospravimo v hladen in temen prostor.
Zelo okusen je džem tudi iz drugega sadja, še posebej jagodičevja. Tudi mešana marmelada je zelo okusna, na primer pol jagod in pol črnega ribeza (njami). :)

četrtek, 17. maj 2012

Pečena polenta z zelenjavo in sirom

Priprava in fotografije: Urška K.

  
Sestavine
250 g bio polente
košček kokosovega masla – za namastitev pekača
zelenjava po želji – jaz sem uporabila 3 liste blitve, rjavi fižol in mlado čebulo
originalni feta sir
2 jedilni žlici skute
sol
origano

Priprava
Polento skuhamo po navodilih in jo enakomerno porazdelimo po namaščenem manjšem pekaču. Na vrhu namažemo plast skuto – pri tem ni nič hudega, če se skuta vmaže v polento. Blitvo prelijemo z vrelo vodo in jo kuhamo 2 minuti, toliko, da se omehča. Na plast skute položimo blitvo, nanjo pa čebulo, fižol in s prsti nadrobimo sirček. Solimo in začinimo z origanom. Kuhamo približno 10 – 15 min na 190°C (dlje kot se peče, bolj je polenta zapečena, vendar raje ne več kot 30 min).
Odlična samostojna jed, h kateri paše zelena solata z vrta, začinjena s prelivko iz osatovega in bučnega olja, jabolčnega kisa in malo gorčice.
Pa dober tek! :)

ponedeljek, 14. maj 2012

Kokosovi piškoti s čokolado

Priprava in fotografije: Urška K.


Recept za piškotke je nastal v kombiniranju dveh receptov, ki sem ju prejela od udeleženke naših delavnic. Dodala sem še malo svoje »soli« in nastali so zares slastni piškotki.

Sestavine
250 g kokosovega olja za pečenje
200 g fruktoze
Burbonska vanilija
Pecilni prašek
350 g brezgluteinske moke
150 g bio konopljine moke
4 domača jajca
Ščepec soli
Skodelica kokosove moke
Bio cimet, kardamom, ingver v prahu
1 – 2 jedilni žlici 100 % bio kakava v prahu
1 – 2 jedilni žlici rožičeve moke
250 g na koščke nastrgane jedilne čokolade (jaz sem uporabila črno čokolado s pomarančo, da obogati okus piškotov)

Priprava
Sestavine nagnetimo v gosto testo, na koncu dodamo nastrgano čokolado (da se ne bi začela prehitro topiti). Oblikujemo piškotke poljubnih oblik – če ustvarjamo kroglice v velikosti standardnih kokosovih kroglic, dobimo piškotov za približno 70 – 80 kosov. V pekač položimo peki paper in nanj položimo kroglice, po želji jih lahko sploščimo, da nastanejo piškotkom podobne oblike.
V prej segreti pečici pečemo piškote 8 – 10 min na 180°C. Piškoti so hitro gotovi in se lahko hitro preveč spečejo, zato je dobro spremljati peko.
Pa dober tek! ;)

sobota, 5. maj 2012

Ocvrti bezgovi cvetovi

Priprava in fotografije: Urška K.


Maj je čas, ko se lahko do sitega naužijemo dobrot, ki jih podarja bezeg. Spodaj je objavljen recept za slane cvetove s peteršiljem, ki so odličen okrepčilen zajtrk ali priloga h kosilu.

Sestavine
3 bezgovi cvetovi
skodelica brezgluteinske moke
1 dcl ovsenega mleka
2 bio domači/bio jajci
2 jedilni žlici kokosovega mleka
ščepec soli
manjši šopek svežega domačega/bio peteršilja

Priprava
Jajci, moko, mleko in sol razžvrkljamo v posodi, da nastane tekoča gosta masa. Peteršilj nasekljamo in dodamo v maso. S cvetov očistimo mrčes in nesnago, a jih ne peremo. Na ponvi segrejemo olje, posamično pomakamo cvetove v gosto maso in jih položimo v ponev. Cvremo do zlato zapečene barve.

* Več kot bomo dali dali moke, bolj gosta masa in debelejše “palačinke” lahko napravimo, ker masa ne bo stekla s cvetov. V tem primeru moramo preveriti, če se je tudi notranjost dobro zapekla.
Dober tek! :)

četrtek, 3. maj 2012

Ajdova kaša z mungo fižolom (ali zeleno sojo)

Priprava in fotografije: Urška K.


Sestavine
2 pesti ajdove kaše
1 pest mungo fižola (zelena soja)
1 srednji korenček
1 srednja čebula
sol, poper
1 jedilna žlica bio kokosovega olja za praženje
sojina omaka
1/2 dcl rdečega vina
1 jedilna žlica čemažovega pesta (če ga imate)

Priprava
Mungo fižol pripravimo po navodilih – ponavadi ga namakamo 30 minut in nato še 15 kuhamo v slani vodi. Skuhamo ajdovo kašo in ta čas prepražimo čebulo in korenček. Začinimo s soljo, poprom in sojino omako. Po cca 10 minutah, ko je ajdova kaša skuhana, jo dodamo v praženo mešanico in zalijemo z vinom. Dodamo tudi čemažov pesto. Proti koncu dodamo še skuhan mungo fižol in okusno kosilo je narejeno.

četrtek, 12. april 2012

Zeleni smoothie

Priprava in fotografije: Urška K.



Čemu uživati zeleni smoothie? Zato, ker vsebujejo rastline zelene barve, poleg vitaminov, rudnin in drugih koristnih snovi, zelo koristen klorofil. Odgovoren je za zeleno barvo rastlin in ima za rastlino podobno funkcijo kot kri za človeka. Bolj kot ima rastilna temno zeleno barvo, več klorofila vsebuje.

Zdravilni učinki klorofila za ljudi so
  • antioksidativna in protivnetna funkcija;
  • Pospešuje rast in obnovo tkiv;
  • Pripomore pri nevtralizaciji emisij, ki jih v telo vnesemo z dihanjem (to še posebej velja za kadilce);
  • Učinkovito prenaša magnezij in pomaga krvi, da dostavi kisik celicam in tkivom;
  • Asimilira težke minerale in ima vlogo kelata;
  • Stimulira rdeče krvničke pri prenosu kisika;
  • Poleg vitaminov A, C in E tudi klorofil preprečuje oksidacijo v organizmu, zaradi katere nastajajo prosti radikali, ki poškodujejo celice;
  • Zmanjšuje neprijetne telesne vonjave (zadah, vonj urina, potenje itd.);
  • Zmanjšuje verjetnost, da se kancerogeni združijo z DNK v vitalnih organih;
  • Pomaga pri zdravljenju kamnov, ki vsebujejo kalcijev oksalat;
  • Deluje antiaterogeno;
  • Zdravi infekcije ran na naraven način;
  • Ima protimutagene in protikancerogene lastnosti, ki ščitijo naše telo zoper stranske učinke zdravil in toksine.
(vir: ekomagazin.si)

Klorofil je zelo občutljiv na visoke temperature, zato, če želimo uživati v njegovih zdravilnih učinkih, zelene rastline vedno uživamo surove.

Najbolj se zeleni smoothie prileže zjutraj. Tako oskrbimo naš organizem z bombo vitaminov, mineralov in drugih koristnih snovi ter ga tako maksimalno dobro pripravimo na dan, ki je pred nami.
 
* Po Ayurvedi naj bi se na tešče užilo nekaj lahkega in toplega, kar spodbudi prebavni ogenj, čez kakšno uro pa sveža in surova hrana. Priporočam, da opazujete svoje telo in počutje ter užijete smoothie v skladu z notranjim počutjem. 
 

Sestavine (nekaj predlogov):

regrat (splošno znan kot izjemno zdravilen – je bogat z vitaminom C in železom, spodbuja nastanek in izločanje žolča, kar spodbuja izločanje strupov iz telesa, je bogat s kalijem, deluje diuretično in antirevmatično, pospešuje vse izločevalne žleze, zaradi česar je znan kot odličen razstrupljevalec)
motovilec (bogat z magnezijem, vsebuje veilko inulina, varuje pred stresom, krepi koncentracijo in deluje razstrupljevalno)

listi velike koprive (koprivo veliko zeliščarjev šteje v sam vrh zdravilnih rastlin, toliko blagodejnih učinkov ima. Je bogata z železom, pomaga obnavljati rdeče krvničke, telo oskrbuje s kisikom, zmanjšuje sečno kislino, deluje krepilno in pomirja živce, krepi odpornost proti prehladom ter pomaga pri prebavnih motnjah … Najboljši način, da zaužijemo svežo “hudo” koprivo brez da se opečemo, je v  zelenem smoothiju!)

listi mlade solate (bogata z vitamini, rudninami, flavonoidi, ima blag pomirjevalni učinek, lajša presnovne težave, ugodno deluje na dihala ter celo na srčno mišico …)

listi kislice (bogata z vitaminom C, železom, čreslovinam in grenčicami, odlična pri slabokrvnosti, zavira vnetne procese ter zdravi rane, čisti in krepi celotno telo)

sadje po izbiri (najboljše je lokalno, domače, bio sadje; lahko je tudi zmrznjeno, vendar ga večer prej prestavimo iz zmrzovalnika; dobro se v smoothiju odrežejo tudi kompoti)


Priprava
Sestavine mešamo v blenderju toliko časa, dokler ne nastane gladka tekočina. Smoothiju lahko dodajamo vso zeleno zelenjavo, ki nam ustreza (radič, zelena, blitva, peteršilj, špinača …), sadje in tudi druge dodake (cvetni prah, začimbe kot je cimet, kurkuma … ), dobro pa je sestavine prilagajati na letni čas.

torek, 10. april 2012

Presna borovničeva torta

Priprava in fotografije: Urška K.



Sestavine

Za »testo«:
1 vrečka eko študentske hrane (lahko tudi dateljni, suhe marelice, suhe slive, oreščki …)
4 jedilne žlice maščobe (kokosovo olje, maslo, margarina …)
Ščepec bio cimeta
Ščepec bio kurkume
4 – 6 jedilnih žlic kefirja (lahko tudi mleka)
8 jedilne žlic kakavovega prahu (lahko tudi čokolada v prahu)
2 jedilni žlici rožičevega prahu
2 jedilni žlici borovnic (kupila sem za ta namen vrečko zmrznjenih borovnic; še bolje pa seveda, če uporabite zmrznjene gozdne ali domače!)

Za premaz:
5 jedilnih žlic skute
3 jedilne žlice kefirja
5 jedilnih žlic borovnic
Jedilna žlica sladkorja
2 jedilni žlici rožičeve moke
Vse količine so približne in jih lahko prilagajate po svojemu okusu. Po želji lahko tudi dosladkate, a uporabljajte sladila, ki bodo vašemu organizmu dobro dela (javorjev sirup, fruktoza, med, kokosov sladkor …).

Priprava
Najprej pripravimo »testo«. V mešalnik z nožem stresemo vse sestavine za testo. Mešalnik naj reže toliko časa, da se napravi čvrsta masa. Če je masa preveč grudasta ali suha, dodamo še malo kefirja. Če je masa preveč vodena, dodamo še malo oreščkov.
Ko je masa pripravljena, jo stresemo na poljuben večji krožnik, lahko tudi v keramično skledo ali keramični pekač. Maso oblikujemo po želji, glede na to, kako visoko tortico želimo.
V mešalnik sedaj stresemo vse sestavine za premaz in mešamo tako dolgo, dokler se ne naredi gladka masa. Vmes lahko poskusimo in spreminjamo okus po želji. Premaz premažemo čez vso površino in ob straneh. Na koncu tortico dekoriramo z borovnicami, kokosovo moko ali celo čokoladnimi bonbončki. :)
Tortica je zelo zdrava ter energijsko bogata. Lahko se servira kot sladica, malica ali, za sladkosnedne, celo za zajtrk.

petek, 2. marec 2012

Kvinojina "rižota" s popečenim koromačem

Priprava in fotografije: Urška K.


V današnji jedi nastopata dve »zvezdi« – kvinoja in koromač.
Ime jedi mi je sprva dalo za misliti … kako jo imenovati; ali uporabiti ime rižota? Ali raje kvinojina kaša .. ? Navsezadnje sem uporabila kar ime rižota, čeprav se malo smešno sliši, ker ne gre za riž … kvinota pa se tudi smešno sliši …. :D Skratka … k receptu.

Kvinoja je beljakovinska bomba. Vsebuje več beljakovin kot katerokoli žito, celo do 20%. Poleg tega je bogata z vitamini in minerali (E, B6, riboflavin, niacin, tiamin, folna kislina, kalcij, fosfor, železo, mangan, magnezij, baker, natrij, kalij, cink …). Zlahka se pripravi, zaradi nežnega okusa jo lahko mešamo z vso zelenjavo, je lahko prebavljiva, zaradi beljakovinskega deleža pa je zelo koristna v jedilniku vegetarijancev. Njena dodatna prednost je, da ne vsebuje glutena.

Koromač  je zelenjava nežnega maslenega okusa, ki rahlo spominja na meto. Je bogat z vitaminom C, betakarotenom, folno kislino, železom, kalijem in kalcijem. Priprava je zelo enostavna, saj ga lahko uživamo surovega, kuhanega ali dušenega, pečenega … Koromač je dobrodošel v kuhinji gurmanov in ljubiteljev mastnih jedi, saj nase veže slabe maščobe, blaži pa tudi težave s prebavo. Najboljši okus razvije, če ga le rahlo popečemo ali pokuhamo.

Sestavine:
1 skodelica kvinoje
1 koromač
Razna zelenjava (jaz sem uporabila 1 korenček, ½ bučke, 1 paradižnik)
1 čebula
Paradižnikova mezga
Začimbe po želji (jaz sem uporabila baziliko in timijan)
Na soncu sušen paradižnik (najdemo ga v večjih trgovinah)
Kokosovo olje
Žlica konopljinega olja
Sol
Poper

Priprava
Kvinojo skuhamo po navodilih na embalaži. Narežemo korenček in čebulo ter ju narahlo prepražimo. Posolimo, popopramo in začinimo. Postopoma dodajamo narezano bučko in narezan paradižnik. Na koncu dodamo narezan sušen paradižnik in paradižnikovo mezgo (če želimo bolj začinjeno, dodamo čili ali tabasko). Ko je kvinoja skuhana (približno 10 – 15 minut), jo vsujemo v omako in še rahlo vse skupaj pokuhamo, da se vpijejo okusi.
Med kuhanjem narežemo koromač po dolgem na približno ½ cm debele rezine. Od enega koromača lahko dobimo 5 do 6 rezin. Natremo jih z malo soli. Koromač lahko popečemo v ponvi, pečici, na žaru ali v pekaču za tople sendviče. Sama sem izbrala kar pekač za tople sendviče. Pustila sem peči toliko časa, da so na površini rezin nastali tipični vzorčki od peke (glej sliko). Čudovito pri koromaču je, da ga sploh ni treba posebej začiniti, saj sam poskrbi za razvoj odličnega okusa. Njegov blag maslen in rahlo peperminast okus pa se odlično poda k močnejšemu okusu po paradižniku iz rižote.
Postrežemo ju skupaj in uživamo. Dober tek!

PS. Če želite, lahko zraven dodate popečen mlad sir, ki se odlično ujema s koromačem in kvinojino kašo.

četrtek, 16. februar 2012

Vege pica s krompirjevim testom

Priprava in fotografije: Urška K.


Sestavine
Testo:
300 g krompirja (3 srednji kosi)
150 g brezglutenske moke
70 g kokosovega olja
½  pecilnega praška
½ čajne žličke soli
Dodatki:
Zelenjava po želji (jaz sem porabila zmrznjen stročji fižol, brokoli, por in črne olive)
250 g ovčjega sira (če imate radi bolj intenzivne okuse, se izvrstno poda tudi originalna feta)
Paradižnikova mezga
Eko origano (za moje pojme ima boljši okus, poleg tega pa je, v primerjavi z ne-eko origanom, sušen na zdravju prijaznejši način – brez sevanja)
Druge začimbe oz. dodatki po želji

Priprava
Krompir olupimo, narežemo na koščke in skuhamo do mehkega. Še vročega pretlačimo v večji plastični skledi in mu dodamo olje, da se raztopi (če še ni). Ko se masa ohladi, dodamo moko in sol ter pretlačimo v testo. Testo prestavimo v namaščen pekač in ga porazdelimo – lahko z rokami ali z manjšim valarčkom – ter ga obložimo z izbranimi sestavinami. Pico pečemo na 200°C približno 20 min.

Dodatek
K pici se izvrstno poda tržaška omaka.
Potrebujemo: 4 – 6 strokov česna, 4 – 6 žlic olivnega olja, ščepec soli, nekaj kapljic limoninega soka in 2 ščepa peteršilja (svež, domač posušen ali eko iz trgovine).
Česen na drobno nasekljamo ter mu dodamo peteršilj, olje in limono. Olivno olje za 10 sekund pogrejemo v lončku (ne sme preseči 40°C). Vse skupaj zmešamo in tržaška omaka je gotova.
Dober tek!

torek, 14. februar 2012

Valentinovi čokoladni piškoti

Priprava in fotografije: Urška K.

Prava Valentinova sladica – zdrava, lahka in okusna


Sestavine
1/3 skodelice kokosovega olja (staljenega na sobno temperaturo, vendar ne prevročega)
½  skodelice bio sladkorja (fruktoza, javorjevega, agavinega sirupa, medu …)
1 vrečka bio vaniljevega sladkorja
ščepec soli
1 jajce
1 žlička pecilnega praška
½ skodelice 100% kakavovega prahu
1 skodelica moke (predlagam bio moko brez glutena)
cca 250 g mascarpone sira
plastična folija ali vrečka

Priprava
V večjo plastično skledo vsujemo sladkor, kosovo olje ter ščep soli ter začnemo z mešanjem. Postopoma dodajamo jajce in vanilijev sladkor. Prehodno v manjši skledi premešamo moko in kakav ter mešanico počasi dodajamo v veliko skledo ter hkrati mešamo. Vmes začnemo z dodajanjem mascarpone sira in z izmeničnim dodajanjem in mešanjem, dokler ne porabimo vsega. Mascarpone lahko popolnoma vmešamo, lahko pa ga na različnih delih pustimo nezamešanega, tako da nastanejo črno-beli piškoti. Na koncu imamo v skledi kompaktno testo, ki ga lahko mesimo z rokami.
Raztrgamo plastično vrečko ter jo ovijemo v testo (lahko tudi plastično folijo); testo zrolamo v valj, do približno 30 cm v dolžino in premera dobrih 5 – 7 cm (oziroma kako velike piškote želimo imeti – računajmo, da se med pečenjem povečajo za približno tretjino). Zavito testo damo v hladilnik, da počiva, vsaj 2 uri. Če lahko, je še bolje, da testo pustimo počivati čez noč.
Po počitku
Pečico predhodno segrejemo na 180°C in odvijemo testo iz plastičnega ovoja. Previdno narežemo na približno 1 cm debele koleščke ter jih položimo na pekač (na peki papir), približno dober cm narazen (povečajo se med pečenjem). Pečemo 10 – 15 min, oziroma dokler po vrhu ne razpokajo.

sreda, 4. januar 2012

Spomladanski zavitki na zimski večer

Priprava in fotografije: Urška K.


Spomladanske zavitke naročimo v kitajski in tajski restavraciji, v prodajalni jih lahko najdemo med bio prehrano … lahko pa se spravimo k delu in pripravimo čisto svoje spomladanske zavitke. Jaz sem spomladanske zavitke želela pripraviti kar doma in izpadli so odlično. V ta recept nisem vključila sojinih kalčkov – v originalnem receptu se jih dodaja (in verjetno še marsikaj). Doda se lahko še raznorazna zelenjava, pač po želji, kar prija. Jaz sem dodala vse tisto, za kar sem vedela, da prija gostom in meni. :)

Sestavine
4 manjši korenčki ali dva srednje velika korenčka
10-12 šampinjonov
dve peti na tanke trakce narezanega kitajskega zelja
2 čebuli
2 stroka česna
1 por
1 zavitek tofuja
3 jedilne žlice sojine omake
kokosova maščoba
sol, poper
malo gorčice
sladkor
malo kisa
vlečeno testo
jajce (oz. beljak) ali za vegane: 1 jedilna žlica jedilnega škroba

Sestavine za doma narejeno testo:
moka
sol
mlačna voda

Priprava:
Če bomo doma pripravili testo, ga napravimo iz približno 350-500 g moke. Naj bo tak, kot ga pripravljamo za kruh ali pico, torej ne preveč suh in ne preveč lepljiv. Oblikujemo kepo, jo zavijemo v polivinilasto vrečko ali folijo ter damo počivat v hladilnik.
Korenje očistimo in narežemo na zelo tanke paličice. Šampinjonom olupimo vrhnjo plast (jih ne umivamo) ter jih narežemo na rezine, zelje narežemo na tanke trakove. Čebulo, česen in por nasekljamo. Dobro je dati vsako zelenjavo v svojo skledico (ja, saj vem, veliko posode bo šlo), ker se zelenjava kasneje dodaja ločeno.

Korenje za 2-3 minuti blanširamo, ga damo v hladno vodo, da se shladi, odcedimo in odstavimo v posebno skledo. V voku segrejemo kokosovo maščobo, na hitro popražimo česen in vanj z rokami nadrobimo tofu ter ga rahlo popečemo. Odstavimo v priročno skledo.
V vok dodamo še malo maščobe. Najprej popražimo čebulo in por, nato na dvo ali trominutne intervale dodajamo korenje, šampinjone in kitajsko zelje.

Napravimo sladko-kislo omako. Sladkor, sol, kis in gorčico stresemo v skledico in stepamo, dokler ne nastane zmes. Med stepanjem počasi dodajamo sojino omako. Napravljeno omako polijemo po zelenjavi in premešamo. Na koncu dodamo še tofu.

Testo ločimo na več manjših kepic, iz katerih na tanko razvaljamo pravokotnike (ali kvadrate).  Če imamo kupljeno testo, si pripravimo liste in jih narežemo na kvadrate ali pravokotnike. Pripravimo si beljak ali škrobno vodo (v skodelici zmešamo škrob z nekaj vode). Vsak pravokotnik obložimo z nadevom ter zgornji rob tesno zapognemo čez nadev. Levi in desni rob zapremo podobno kot če bi delali pismo. Premažemo z beljakom ali škrobno vodo, da testo dobro zapremo, lahko si pomagamo tudi z vilicami.

Pripravljene zvitke ocvremo v vročem olju za približno 10 min oziroma toliko časa, da ne postanejo zlato rumeni.
Dober tek!